۵ نکته ای که باید به آن دقت کنید تا مطمئن شوید سرطان پوست ندارید

۱٫ لک های تغییر کننده Shifting spots

به عنوان قاعده کلی، ABCDE را دنبال کنید:

A، عدم تقارن لکه ها را چک کنید – به دنبال خال هایی باشید که در هر دو طرف شبیه هم نباشند.

B، لبه های لکه ها را چک کنید – لکه هایی که حاشیه دندانه دار دارند خوب نیستند.

C، رنگ لکه ها را چک کنید – خال هایی که رنگ طبیعی ندارند ( سفید، سیاه، آبی یا چند رنگ هستند ) باید بررسی شوند.

D، قطر لکه ها را چک کنید – هر چیزی که بزرگتر از مداد پاک کن باشد ارزش بررسی حرفه ای را دارد.

E، تغییر شکل لکه ها را چک کنید – هر چیزی که در طول زمان تغییر کند می تواند دلیلی برای نگرانی باشد.

۲٫ خال دردناک

اگر خالی به یک باره مشکلاتی برایتان بوجود آورد از قبیل ” تغییر در احساس خال مانند خارش، حساسیت به لمس یا درد ” باید کاملا مورد بررسی قرار بگیرد.

۳٫ برجستگی های عجیب

” اگر یک برجستگی جدید همرنگ با پوست یا مرواریدی رنگ روی پوستتان داشتید باید ارزیابی شود. ممکن است کارسینوم سلول بازال (پایه ای) basal_cell_carcinoma اساسی باشد که البته در بیماران جوان بسیار نادر است، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد – به خصوص اگر در جوانی زیاد در معرض نور قرار گرفته باشید. سرطان سلول بازال (پایه ای) basal cell cancers پوست می تواند با نقاط صاف و براق شروع شده و در طول زمان برجسته شود. ” اگر متوجه یک رنگ جدید یا برجستگی رنگ پوست یا صورتی رنگ روی پوستتان در مناطقی که در معرض آفتاب بوده اند، شدید، قطعا باید به یک متخصص پوست برای معاینه آن مراجعه نمایید. ”

۴٫ دلمه بستن زخم به طور مداوم

دلمه بستن زخم با جراحت هایی که بعد از ۲ هفته التیام نمی یابند، می توانند مشکل ساز شوند. ” ممکن است این مشکل یک کارسینوم سلول سنگفرشی squamous cell  carcinoma باشد. مانند کارسینوم سلولی بازال، بسیار نادر هستند ولی می توانند در بیماران جوان ایجاد شوند به خصوص اگر سابقه آفتاب سوختگی قابل توجهی داشته باشند. ”

۵٫ پوسته پوسته شدن پوست

این نوع سرطان پوست ممکن است به شکل پوسته پوسته شدن یا خشن شدن پوست ظاهر شود. ” ما به این حالت، نشانه جوجه اردک زشت، می گوییم. ضایعات پیش سرطانی به نام کراتوز اکتینیک actinic keratoses به شکل برجستگی های کوچک خشن، لکه های پوسته پوسته با پایه قرمز یا صورتی که اغلب می تواند با ناخن برداشته شوند ولی دوباره در همان محل ظاهر می گردند و اگر درمان نشوند می توانند به سرطان سلول سنگفرشی squamous cell cancers تبدیل شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *