تعریفی از بیماری درماتیت آتوپیک (AD)

درماتیت آتوپیک یک بیماری مزمن پوستی است که پوست، خشک و خارش دار می شود. AD  اغلب به عنوان اگزما شناخته می شود و یک کلمه است که به یک گروه وسیع تری از بیماری های پوستی اشاره می کند. درماتیت به یک وضعیت پوست اشاره می کند و آتوپیک به بیماری های ناشی از واکنش های آلرژیک اشاره می کند. AD در طبقه بندی تب یونجه و آسم می باشد.

انواع درماتیت آتوپیک چیست؟

تمام انواع اگزما خارش و و قرمزی ایجاد می کنند اما AD نوع شدیدتر و مزمن تری از اگزما است. انواع دیگر اگزما عبارتند از: درمان اگزمای دست، درماتیت تماسی زمانی رخ می دهد که پوست با مواد خاصی در ارتباط باشد، اگزمای (dyshidroticc) یک فرم از تاول اگزما که تنها بر روی اگشتان دست، کف دست و کف پا یافت می شود. در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری مشترک وجود ندارد.

علائم درماتیت آتوپیک چیست؟

اصلی ترین علامت AD خشک شدن و خارش پوست است که اغلب به صورت یک بثورات قرمز رنگ ظاهر می شود. در این بیماری، بثورات قرمز رنگ و خارش دار می شوند و بسیاری از عوامل فیزیکی و داخلی می توانند این اگزما را بدتر کنند. التهاب ناشی از این بثورات باعث افزایش جریان خون و خارش دار شدن آن بخش می شود. نشانه های AD بسته به سن افراد متفاوت است. علائم در نوزادان شامل: خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن، راش بر روی پوست سر یا گونه، راش های حباب مانند. نوزادان با این علائم ممکن است در خواب به علت خارش پوست دچار مشکل شوند. نوزادان با AD ممکن است در محل خارش دچار عفونت شوند.
علائم در کودکان عبارتند از: خارش در چین آرنج، زانو یا هر دو، فلس دار پوست در محل راش نقاط پوست روشن یا تاریک، پوست ضخیم و چرمی، پوست بسیار خشک و پوسته پوسته شدن.

 

7

 

چه کسانی در خطر ابتلا به درماتیت آتوپیک هستند؟

۳۱ میلیون نفر به اگزما و هفده ممیز هشت میلیون نفر AD دارند. در ایالت متحده در دوران کودکی ده ممیز هفت درصد شیوع به AD وجود دارد، که تقریباً یک از هر سه فرزند است. در بزرگسالان شیوع بالا به این بیماری ده ممیز دو درصد است. با توجه به آکادمی درماتولوژی آمریکا ۹۰ درصد افراد مبتلا به AD قبل از سن ۵ سالگی هستند. به نظر می رسد یک جزء ژنتیکی AD وجود دارد. افراد مبتلا به AD به طور معمول یکی از اعضای خانواده ی آن ها تحت تأثیر AD، آلرژی یا آسم هستند.

چه چیزی باعث درماتیت آتوپیک می شود؟

علت دقیق AD شناخته شده نیست.AD  مسری نیست، بنابراین شما نمی توانید راش را به شخص دیگر منتقل کنید.AD  حضور بیش از حد بسیاری از سلول های التهابی در پوست است. پوست مبتلا به AD بیشتر در معرض از دست دادن آب و ورود مواد محرک است که این ها همه منجر به قرمزی و خارش پوست می شوند. سبک زندگی مشترک و عوامل زیستی که AD را گسترش می دهند عبارتند از: دوش یا حمام طولانی با آب گرم، خارش، عرق، حرارت، آب و هوای سرد و خشک، صابون، مواد شوینده و پاک کننده، پارچه ی مصنوعی و پشمی، محرک های فیزیکی (خاک، شن، ماسه و دود)، آلرژن (گرده ی گل ها، پشم، گرد و غبار)، تمرین های ورزشی سخت، فشار.

درمان درماتیت آتوپیک:

هیچ درمان شناخته شده ای برای AD وجود ندارد. پیدا کردن درمان مناسب مهم است، آرامش، کاهش استرس و جلوگیری از خاراندن بیش از حد که منجر به عفونت می شود می تواند به شما کمک کند. بهترین اقدام پیشگیرانه مرطوب کردن پوست است. مرطوب کننده ها و حمام کردن روزانه ساده ترین راه آبرسانی، به پوست شما است و این مهم است که مرطوب کننده را در عرض چند دقیقه بعد از حمام کردن استفاده کنید. اگر شما نشانه هایی از یک عفونت باکتریایی پوست مانند : درد، تورم، حساسیت به لمس، گرما در اطراف راش، رگه های قرمز رنگ، ترشح و تب دیدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *